HomeO nama

O nama

Saša Janjić / kustos / 

Yettel kolekcija je među najmlađim i najreprezentativnijim kolekcijama savremene srpske umetnosti. Počela je da se formira 2007. godine, kada je i započela saradnja Remonta − nezavisne umetničke asocijacije i Telenora. Stvaranje inovativnog radnog prostora preraslo je u kreiranje jedne moderne korporativne umetničke kolekcije, koja je okupila najznačajnije aktere sa naše umetničke scene.

Kolekcija je formirana u saradnji sa profesionalnim kustosima, po standardima koji prate savremene trendove u načinu selekcije i prezentacije umetničkih radova u jednom širem kontekstu. Taj kontekst uključuje daleko veći broj subjetaka i situacija od onog koji podrazumeva klasičan muzejski ili galerijski prostor. Od prvih akvizicija i promišljanja o tome u kom pravcu bi Kolekcija trebalo da se razvija, konstantno se razmišlja o strukturi, njenom značaju, obogaćivanju i unapređivanju. U Kolekciji se trenutno nalaze dela osamdesetoro umetnika koji deluju u različitim oblastima i medijima, od klasičnog slikarstva, preko digitalnih radova, pa sve do instalacija i savremenog dizajna sa preko 250 radova koji su raspoređeni u poslovnim prostorijama kompanije u Beogradu, Novom Sadu, Nišu, Kragujevcu i Subotici. Tokom proteklih šest godina Kolekcija je izrasla u relevantnu zbirku radova kako već afirmisanih i priznatih, tako i mladih umetnika, koji tek stupaju na umetničku scenu. Starijim umetnicima ona je pružila satisfakciju i priznanja koja nažalost u našoj sredini retko dobijaju, a mladim umetnicima ohrabrenje i šansu da se dokažu i pokažu. U situaciji kada tržište savremenih dela faktički ne postoji, svi poslovi vezani za formiranje Kolekcije poslužili su i kao ozbiljan reper i pokazatelj vrednosnih kriterijuma i komercijalne vrednosti autora, čija su dela otkupljena. 

S obzirom na to da se Srbija već dugi niz godina nalazi u ekonomski nezavidnoj poziciji i da umetnici retko imaju mogućnost da od svog rada i žive, inicijativa koju je Yettel pokrenuo ohrabrila je mnoge umetnike i prižila im šansu da se njihovi radovi nađu u jednoj savremenoj umetničkoj kolekciji. Specifičnost ove kolekcije nije samo u broju zastupljenih umetnika i radova već i u činjenici da je ona u potpunosti obrađena, digitalizovana i putem internet prezentacije dostupna svim zainteresovanima. Osim putem interneta, građani su bili u prilici da najznačajnija dela iz kolekcije vide i na mnogobrojnim izložbama koje su u proteklom periodu organizovane širom Srbije. Tokom šest godina organizovano je sedam izložbi u Beogradu, Novom Sadu, Vršcu, Čačku, Kraljevu i Nišu. Izložbe je posetio veliki broj ljudi koji je imao jedinstvenu priliku da se na jednom mestu u značajnijem obimu upozna sa aktuelnom produkcijom domaćih autora. Radovi su takođe pozajmljivani i za značajne izložbe, na kojima su predstavljani radovi naših umetnika kako kod nas, tako i širom Evrope. 

Telenor Yettel kolekcija je dobar primer za to kako korporativne kolekcije, ako su dobro osmišljene i vođene, veoma lako mogu da prevaziđu svoju osnovnu funkciju i namenu, i postanu značajan kohezioni faktor u samom društvu. Telenor je dobio savremeno uređen poslovni prostor, postao važan partner kako umetnicima tako i kulturnim institucijama, a umetnost je na taj način i u realnosti postala deo života jednog većeg broja ljudi.

Možda je najvažnija činjenica u vezi sa Kolekcijom to što su zaposleni u Yettelu prepoznali značaj i potencijal savremenog stvaralaštva i uticaj koje ono ima na formiranje savremenog društva. Umetnost kao simbolična i neverbalna komunikacija sa saznajnim i kritičkim potencijalom koji poseduje, značajno utiče na razvoj i percepciju kako pojedinca, tako i čitavog društva. Ono što radimo i ono što kreiramo nisu samo dokumenta o vremenu već i slika nas samih koju svakim svojim postupkom stvaramo i prezentujemo drugima. Kako nas drugi vide prvenstveno zavisi od nas, a umetnost i kolekcije poput ove drastično menjaju negativnu sliku i stereotipe koji nesumnjivo postoje.

Copyright: © 2024 Yettel Kolekcija sva prava zadržana.

Yettel. kolekcija

Umetnost na prekretnici